× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال۲۵۰۰۰ هزار تومان
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای ۱۵۰ هزارتومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
میل بی‌نهایت قدرتمندی در انسان از چه نشات می‌گیرد؟

مروری بر کتاب انسانیت: تاریخ اخلاقی سدۀ بیستم نوشته‌ی جاناتان گلاور

نسرین ریاحی‌پور

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

Save Story
کتاب انسانیت

به غیر از دلایل ظاهری علاقۀ انسان به جنگ دلایل آزاردهنده تری نیز هست . این دلایل، دیدن مرگ از نزدیک، هیجان کشتن و نابود کردن و حس جنسی قدرتمندی است که با همه‌ی این عوامل مرتبط است. جنگ برای مردان، نزدیکترین چیز به احساس زایمان در زنان است : ورود به عرصۀ قدرت زندگی و مرگ. جنگ هم‌چون بالا زدن گوش‌ه­ای از پردۀ کائنات و سرک کشیدن به پشت آن است " . (گلاور ۱۳۹۲ : - ۱۱۴- 115)

انسانیت: تاریخ اخلاقی سدۀ بیستم همان‌گونه که از نامش برمی‌­آید به میزان پایبندی بشر به اخلاقیات می­‌پردازد. کتاب با زبانی ساده و دلچسب از امید واهی فیلسوفان و متفکران پیش از قرن بیست و سال‌­های ابتدایی آن به حرکت رو به جلوی انسان در زمینۀ اخلاق می‌گوید و ناامیدی جهان در انتهای این قرن. همه می‌­دانند که قتل عام‌­ها و جنگ­‌ها در دوران مورد نظر آن چنان گسترده بود که هرگز از خاطرۀ تاریخ زدوده نخواهد شد. در این کتاب گرچه خواننده با مجموعه­‌ای از رویدادها و تاریخ‌ها مواجه می­‌شود اما  کتابی تاریخی نمی‌خواند؛ بلکه مسئلۀ اصلی  ریشه‌یابی وقایعی است که تصویر می‌­شود. می توان از زبان آدم­‌هایی که تجربه زیستۀ خود را به عنوان قربانی و یا قربانی کننده بیان می­‌کنند و اجازه می‌­دهند درون­شان دیده شود، امیال و خواسته‌­های موجود انسانی را بیشتر شناخت. 

جاناتان گلاوردر این کتاب از انگیزه­‌های انسان به شرارت، جنگ، کشتار و... پرده بر می‌­دارد. او در ابتدا دیدگاه متفکران گوناگون را مطرح می­‌کند و سپس قصۀ آدم‌­هایی را می­‌گوید که اندیشه­‌های به ظاهر رهایی بخش مانند: کمونیسم و نازیسم زندگی شان را نابود کرده است و گروهی دیگر را نیز معرفی می­‌کند: کسانی که تنها تماشاگرانی آزاد بوده­‌اند و با سکوت خود در حالی که زندگی روزمره شان را ادامه می­‌دادند به زوال انسانیت یاری می‌­رساندند.

انسانیت: تاریخ اخلاقی سده‌ی بیستم با وجود مباحث فلسفی و جامعه شناسانۀ خود، برای عموم قابل فهم است. متن روان کتاب و لطافت داستان­‌های تلخ آن به کتاب های داستان می‌­ماند و بسیاری می‌­توانند از پس خوانش آن همزمان که می آموزند، لذت ببرند. 

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

انسان بی نقص

انسان بی نقص

مایکل سندل ,
14,000 تومان
انسان خداگونه

انسان خداگونه

یووال نوح هراری ,
100,000 تومان
انسان خردمند

انسان خردمند

یووال نوح هراری ,
110,000 تومان
تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 4)

تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 4)

ج.اچ.آر. پارکینسون ,
ناموجود
تاریخ نو اعترافات و مکالمات

تاریخ نو اعترافات و مکالمات

ماریا‌‌‌لوسیا جی , برک پالارس ,
50,000 تومان
Some text some message..