به آواز باد گوش بسپار

برگرفته از کتاب "به آواز باد گوش بسپار" نوشته هاروکی موراکامی، ترجمه محمدحسین واقف، نشر چشمه

چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷

۱

مدتی پیش از آن، تلاش کرده بودم داستان کوتاهی بنویسم که مضمون اصلی‌اش، معنای زندگی بود. هیچ وقت تمامش نکردم، اما فرایند فکر کردن به علت وجودی1 مردم، چارچوب ذهنی غریبی درست کرد؛ نوعی وسواس فکری. مرا وادار کرد همه چیز زندگی‌ام را به اعداد تبدیل کنم. این وضعیت حدود هشت ماه طول کشید. هشت‌ ماهی که مجبور بودم از لحظه‌ای که سوار قطار می‌شدم تعداد آدم‌های داخل واگن را بشمرم، تعداد پله‌های هر پلکانی را که از آن بالا می‌رفتم و حتا اگر وقت کافی داشتم، ضربان قلبم را. مطابق آمارم، از 15 اوت 1969 تا 3 آوریل سال بعد، در سیصد و پنجاه و هشت سخنرانی شرکت کردم، پنجاه و چهار بار رابطه داشتم و شش هزار و نهصد و بیست و یک نخ سیگار کشیدم.


۲

طبیعی بود که نمی‌توانستم با نگاه به گذشته، رمانی خوب بیافرینم. اشتباه بزرگی بود که فرض کنم فردی مثل من، که به عمرش چیزی ننوشته، یک باره می‌تواند همان اول کار چیزی درخشان خلق کند. تلاش می‌کردم تا به ناممکن دست یابم. به خودم گفتم فکر نوشتن چیزی پیچیده را رها کن. همه‌ی آن ایده‌های دستوری را درباره‌ی رمان و ادبیات فراموش کن. احساسات و افکار را همان‌طور نشان بده که به سراغت می‌آیند؛ آزاد، طوری که دوست داری.


۳
روشن

سلام به همه‌ی شما، امشب چه‌طورید؟ من که عالیم و دارم تو اوج پرواز می‌کنم. سعی می‌کنم برای دو ساعت آینده، شما رو هم بیارم این بالا پیش خودم، تو برنامه‌ی محبوب‌تون، برنامه‌ی بهترین آهنگ‌های درخواست، این‌جا، تو رادیو ان‌ای‌بی، آره، تا ساعت نُهِ این شبِ شنبه‌ی زیبا، همه‌ی اون آهنگ‌های داغی رو پخش می‌کنم که عاشق شنیدن‌شون هستید. آهنگ‌هایی که دل‌تون رو گرم کنه، آهنگ‌هایی که خاطرات رو به یاد می‌آرن، آهنگ‌های مفرح، آهنگ‌هایی که مجبورتون کنه پاشید و برقصید. آهنگ‌هایی که ازشون خسته شدید، آهنگ‌هایی که حال‌تون ازشون به هم می‌خوره – هرچی که بگید پخش می‌کنیم. پس یه‌بند زنگ بزنید. همه‌تون شماره رو بلدید. فقط یادتون باشه «شماره رو اشتباه بگیرید آهنگ‌تون رو از دست می‌دید! درست بگیرید، همه‌ی شب رو خوش باید.»

به آواز باد گوش بسپار

به آواز باد گوش بسپار

نویسنده: هاروكی موراكامی ناشر: چشمه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 28,000 تومان

میم

لام

دیدن دختر صددرصد دلخواه در صبح زیبای ماه آوریل

هاروكی موراكامی ,
18,500 تومان

هاروکی موراکامی به دیدار هایائو کاوای می رود

هاروكی موراكامی , هایائو کاوای ,
19,000 تومان

پین بال 1973

هاروكی موراكامی ,
25,000 تومان

کافکا در کرانه

هاروكی موراكامی ,
65,000 تومان

از دو كه حرف می زنم از چه حرف می زنم

هاروكی موراكامی ,
(تمام شد)

به آواز باد گوش بسپار

هاروكی موراكامی ,
28,000 تومان