چطور دختر نوجوانم را به دنیای کتاب‌خوانی بازگردانم؟

معرفی چند کتاب برای بازگرداندن نوجوان‌­ها به دنیای کتاب‌­خوانی
امیرحسین اسلامی‌نژاد

سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

سوال: لطفاً چند کتاب پیشنهاد دهید که به کمک آن‌ها دختر ۱۶ ساله‌ام را از شبکه‌های اجتماعی و روابط رمانتیک دور کنم و دوباره با کتاب‌خوانی آشتی بدهم.

مادر - 47 ساله از لندن

پاسخ: بیدیشا که به نویسندگی، پخش‌ و تهیه و اجرای فیلم اشتغال دارد، چنین می‌نویسد:

اول از همه سراغ کتاب‌هایی بروید که خواندنشان می‌تواند دخترتان را به کتاب‌خوانی معتاد کند. مغز هیچ نوجوانی بدون غوطه خوردن در دنیای این کتاب‌ها کامل نخواهد شد: گل‌ها در اطاق زیرشیروانی[1] مسحورکننده و لگام‌گسیختهِ ویرجینیا اندروز[2] (چند کودک را در اتاق زیرشیروانی زندانی می‌کنند...اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد)، پایین یک تالار تاریک[3] از لویس دانکن[4] (دختران ناسازگاری به مدرسه مخصوص فرستاده می‌شوند...اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد) و صدالبته کری[5] استفن کینگ (دختری که توسط مادر خشکه‌ مذهب‌اش مورد آزار قرار گرفته و توان بیشتر تحمل کردن ندارد...اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد.)‌

این کتاب‌ها برای گام نخست هستند. بعد از این‌ها به ماجراهای زنان شگفت‌انگیز و الهام بخشی می‌رسیم که در جهان واقعی زندگی می‌کنند. آیا همه با من می‌گردند؟[6] شوخ‌طبعانه میندی کالینگِ[7] کمدین، شرح حال جسورانه زاوه اشتونِ[8] بازیگر با عنوان فروپاشی شخصیت[9]؛ اثر جسورانه مونا الطحاوی[10] با نام روسری‌ها و پاکدامنی‌ها[11]، روایت ژیالو گو[12]؛ رمان‌نویس و فیلم‌ساز چینی؛ از مهاجرت به نام روزی روزگاری در شرق[13]؛ کار عالی مایا آنجلو[14] با نام می‌دانم چرا پرندگان گرفتار قفس می‌خوانند[15]؛ داستان فرار اضطراب‌آور هایئونزو لی[16]، پناهنده اهل کره شمالی، به اسم دختری با هفت نام[17] و درنهایت خاطرات شخصی و سیاسی میشل اوباما به نام شدن[18]؛ حتماً می‌بایست خوانده شوند. در جایگاه نخست اما تنها زنی که می‌خواستم باشم[19] می‌تواند قرار بگیرد: اتوبیوگرافی دیانا فون فورشتنبرگ[20]، طراح مد، از قایق‌های تفریحی، الماس‌ها و شیک‌پوشی.

اگر بخواهم وارد جهان آثار داستانی شوم، می‌خواهم پرشی به دنیای قصه‌های پریان کنم و مجموعه داستان کلاسیک آنجلا کارتر[21] با نام تالار خون‌آلود[22] را پیشنهاد دهم. ترامپتی که می‌شنودِ[23] نقاش سورئالیست، لئونورا کرینگتون[24]، که اثری عجیب و در همان حال سرگرم‌کننده است نیز می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. از بین داستان‌های جذاب دوره معاصر، روایتی که شارلین تئو[25] در پونتی[26] از رفاقت‌های دوران جوانی ارائه می‌دهد مرا جذب خود کرده است. قهرمان مونث رمانتیکی که کندیس کارتی-ویلیامز[27] در کتاب پرفروش‌اش با نام کویینی[28] آفریده و و همچنین زن زیبای جن‌زده‌ای که رادیکا جا[29] در سایه زیبای من[30] به تصویر کشیده از دیگر موردعلاقه‌های من در این حوزه هستند.

اگر دخترتان به کلاه‌های بی‌لبه علاقه‌مند است، می‌تواند به سراغ یکی از این دو جامعه جنسیت‌زده و سرکوب‌گر برود: یکی غرور و تعصب جین آستن (روایت‌گر سال‌های نخست قرن 19 میلادی) و دیگری سرگذشت ندیمه مارگارت اتوود (درباره آینده) و همچنین دنباله در حال چاپ آن؛ وصیت‌نامه‌ها[31]. جهان‌هایی که آستن و اتوود آفرینده‌اند، علیرغم اینکه متعلق به داستان‌ها هستند، امروزه به طرز دردناکی آشنا می‌نمایانند.

منبع: گاردین

غرور و تعصب

غرور و تعصب

نویسنده: جین آستین ناشر: نی قطع: گالینگور,رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: 48,000 تومان


[1]. Flowers in the Attic

[2]. Virginia Andrews

[3]. Down a Dark Hall

[4]. Lois Duncan

[5]. Carrie

[6]. Is Everyone Hanging Out Without Me?

[7]. Mindy Kaling

[8]. Zawe Ashton

[9]. Character Breakdown

[10]. Mona Altahavi

[11]. Headscarves and Hymens

[12].  Xiaolu Guo

[13]. Once Upon a Time in the East

[14]. Maya Angelou

[15]. I Know Why the Caged Bird Sings

[16]. Hyeonseo Lee

[17]. The Girl With Seven Names

[18]. Becoming

[19]. The Woman I Wanted to Be

[20]. Diane von Furstenberg

[21]. Angela Carter

[22]. The Bloody Chamber

[23]. The Hearing Trumpet

[24]. Leonora Carrington

[25]. Sharlene Teo

[26]. Ponti

[27]. Candice Carty-Williams

[28]. Queenie

[29]. Radhika Jha

[30]. My Beautiful Shadow

[31]. The Testaments


میم

لام

عقل و احساس

جین آستین ,
58,000 تومان

ترغیب

جین آستین ,
35,000 تومان

نورثنگر آبی

جین آستین ,
30,000 تومان

جنگ و صلح (4 جلدی)

لئون تالستوی ,
145,000 تومان

تندخوانی پیشرفته

تونی بازان ,
26,000 تومان