کدام کتاب‌ها کمک می‌کنند با افسردگی و اضطراب کنار بیاییم؟

آشنایی با چند کتاب برای کنار آمدن با افسردگی و اضطراب
امیرحسین اسلامی‌نژاد

سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸

سوال: من به تازگی یک دوره مشاوره را که کمک می‌کرد تا با افسردگی و اضطراب کنار بیایم، به اتمام رسانده‌ام. حالا نیاز دارم با کتاب­ها درمان خود را ادامه دهم. کدام کتاب‌ها کمک می‌کنند احساس مثبتی داشته باشم و با مشکلاتم رو به رو شوم؟ بدون اینکه بخواهند خیلی روی اینکه خود فرد باید به خودش کمک کند، تکیه کنند.

ناشناس، سی و نه ساله، بریستول

پاسخ: مت هیگ، نویسنده و فعال حوزه سلامت روان، در این باره چنین می‌نویسد:

مطالعه امری اساساً ذهنی است و افسردگی و اضطراب نیز به همین میزان چنین هستند. در نتیجه هرگز پاسخ درست و دقیقی به این پرسش وجود ندارد.

وقتی من در حال بهبود از افسردگی و اختلال هراس[1] بودم، خواندن هر نوع خواندنی به من کمک می‌کرد. خواندن کتاب‌های مخصوص کودکان (هر چیزی از پو[2] گرفته تا پلی به ترابیتیا[3]) به من آرامشی می‌داداز آن جنس که تنها داستان‌ها می‌توانند با خود به همراه داشته باشند. فکر می‌کنم وقتی مریض هستید، خواندن داستان از هر نوع آن سودمند باشد؛ چرا که برای اینکه یک داستان بتواند داستان باشد، چیزی می‌بایست تغییر پیدا کند و تغییر چیزی است که وقتی در لحظه بدی که گویا پایانی ندارد گیر افتاده‌اید، به دنبالش هستید.

با اینکه بر این نکته واقفم که گفتید دنبال کتابی که خیلی روی کمک فرد به خودش تاکید کند نیستید، اما کتاب دکتر کلیر ویکس[4] به نام خود‌یاری به اعصابتان[5] فوق‌العاده است. این کتاب به سال 1962 منتشر شده و رنگ‌وبوی آن سال‌ها را در خود دارد؛ اما توصیه‌های آن هنوز صحیح هستند و از زاویه دید دوگانه‌ای که دکتر و بیمار به مساله دارند، سرچشمه می‌گیرند. کتابی کمتر معطوف به عمل، همه موجودات بزرگ و کوچک[6] است که یکی از آثار کلاسیک درباره زندگی یک دامپزشک روستا بوده و مطالعه آن قویا آرامش‌بخش است.

آرامش‌بخش‌ترین داستانی که تا به حال خوانده‌ام، گیلیاد[7] اثر مریلین رابینسون[8] بوده است. بعضی شاید تم‌های روحانی و مذهبی آنرا با خویش بیگانه بدانند؛ اما این داستان -که در قالب نامه‌‌ یک پدر به پسرش روایت می‌شود- پر از حکمت‌های رواقی درباره پذیرش دردهای زندگی است. علاوه بر این، اثر آلی بروشِ[9] تصویرگر به نام لاف‌زن و نصفی[10] یک کتاب کمیک فوق‌العاده و خنده‌دار درباره واقعیت‌های افسردگی است.

منبع: گاردین

الینور آلیفنت کاملا خوب است

الینور آلیفنت کاملا خوب است

نویسنده: گیل هانیمن ناشر: آموت قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 31,000 تومان[1]. Panic Disorder

[2]. Winnie-the-Pooh؛ در ایران به پو معروف است.

[3]. Bridge to Terabithia

[4]. Claire Weekes

[5]. Self-Help for Your Nerves

[6]. All Creatures Great and Small

[7]. Gilead

[8]. Marilynne Robinson

[9]. Allie Brosh

[10]. Hyperbole and a Half


میم

لام

عصبیت و رشد آدمی

كارن هورنای ,
35,000 تومان

انسان و سمبولهایش

كارل گوستاو یونگ ,
55,000 تومان

چنین گفت زرتشت

فرید ریش نیچه ,
45,000 تومان

بازی ها (روانشناسی روابط انسانی)

اریك برن ,
24,000 تومان

دروغ های کوچک بزرگ

لیان موریارتی ,
34,000 تومان