مادربزرگم یونانی بود

نسرین ریاحی‌پور

شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸

«مادربزرگت را از این جا ببر» مجموعه­ یازده داستان کوتاه طنز به نویسندگی دیوید سداریس است که با وجود  بزرگسالی، به خوبی زاویه دید کودکی و نوجوانی‎­اش را حفظ کرده و در هر کدام از داستان­‎ها که گویا از پاره‎­هایی از زندگی شخصیش وام گرفته شده­‎اند؛ به کار گرفته است. «طاعون تیک» به وسواسی که بسیاری از کودکان گرفتار آن­‎اند و کم‎کم با گذر زمان کمرنگ می­‎شود، پرداخته است و نشان می­‎دهد، چگونه انسان‎ها با گذر از هر دوره زندگی­شان ناتوان از بازگشت به حال و هوای دوره قبل می‎­شوند. انگار با ورود به نوجوانی دروازه­‎های کودکی پشت سرشان بسته می‎­شود و دیگر نمی­‎توانند کودکان را درک کنند. برای همین است که در طاعون تیک بزرگسالان داستان، قهرمان کوچک را نمی‎­فهمند و گاه با خشونت با او رفتار می­‎کنند.

در «مادربزرگت را از این جا ببر» که داستان کوتاهی در کتاب و همنام کتاب است، صحبت از مادربزرگ دوست نداشتی و عجیب و غریبیست که هیچ کس او را نمی­‎خواهد. اما سداریس به گذشته او می‎­رود و بازگو می­‎کند، این مادربزرگ غیرقابل تحمل از چه راه درازی آمده و چه چیزهایی را تجربه کرده است تا دریابیم پیرزن بدبوی داستان، نقشی در آزار دیگران ندارد. شاید اگر کمی دورتر بایستیم؛ رویدادهایی که از سرگذرانده است را گناهکار بدانیم.

مادر بزرگت رو از اینجا ببر!

مادر بزرگت رو از اینجا ببر!

نویسنده: دیوید سداریس ناشر: چشمه قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: (تمام شد)

داستان­‎های دیگر مجموعه هم از همین دست هستند، می‎خندانند و می­‎گریانند و در نهایت ما را به اندیشه فرو می‎­برند تا خود قضاوت کنیم. در حالی که بر موج­‎های کوچک کلمات و ترکیب­‎های لذت بخش سوار شده­‎ایم؛ کوچه پس کوچه­‎هایی از زندگی خودمان را ببینیم که هرگز به آن نگاهی نمی‎­انداختیم. آدم­‎هایی را که پیش از این دوست نداشتیم، دوست بداریم و به نگاه کودکی­‎مان که خالی از پیش­‎داوری بود، نزدیک شویم. «مادربزرگت را از این جا ببر» که پیمان خاکسار آن را ترجمه کرده است، یک کتاب فلسفی نیست. کتاب دل­پذیر، خودمانی و ساده خوانیست که می‎توان آن را در مطب انتظار یک پزشک خواند و با نشاط شد، اما مفهومی که از پس آن در ذهن نقش می­‎بندد؛ عمیق و یادآور آموزه‎های فلسفیست.

میم

لام

مردی به نام اوه

فردریك بكمن ,
46,000 تومان

خداحافظ برای همیشه و ممنون بابت اون همه ماهی

داگلاس آدامز ,
25,000 تومان

شاگرد قصاب

پاتریك مك كیب ,
28,000 تومان

فانوسی میان اقیانوس ها

ام.ال.استدمن ,
42,000 تومان