پیشنهاد نویسندگان بزرگ؛ در جست‌وجو‌ی زمان از دست رفته

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷

پیشنهاد نویسندگان بزرگ؛ بخش دو

وبسایت لیت‌هاب با بررسی گفت‌وگوها و یادداشت‌های بسیاری از نویسندگان بزرگ فهرستی تهیه کرده است از کتاب‌هایی که این نویسندگان بیش از همه خواندنشان را پیشنهاد کرده‌اند. این پیشنهادها را در «آوانگارد» دنبال کنید. هر پیشنهاد با توضیح مختصری دربارۀ کتاب و نام پیشنهاددهندگان آن همراه است.

دو – «در جست‌و‌جوی زمان از دست رفته» نوشتۀ مارسل پروست

ویل دورانت در جست‌و‌جوی زمان از دست رفته را رمان برجستۀ قرن بیستم می‌خواند، رمانی که بیش از آنکه سرگذشت باشد، چشم‌اندازی است از تصاویر برگزیده‌ای که در مراحل گوناگون رشد و زوالشان نشان داده می‌شوند. آنچه می‌گذرد زمان است و آنچه نظاره‌اش می‌کند، خاطره. در جست‌و‌جوی زمان ازدست‌رفته به‌حق شاهکار است. ترجمۀ فارسی آن هم به قلم توانای مهدی سحابی کم از شاهکار ندارد.

از پروست دو کتاب دیگر نیز به فارسی ترجمه شده‌اند: خوشی‌ها و روزها (باز هم به ترجمۀ مهدی سحابی) و ضد سنت‌بوو (به ترجمۀ احمد پرهیزی). آثار بسیار زیادی از این اثر تأثیر گرفته‌اند، از میان آن‌ها می‌توان به فانوس جادویی زمان اثر زنده‌یاد داریوش شایگان اشاره کرد. جز کتاب داریوش شایگان، کتاب‌های متعددی دربارۀ پروست و رمان دوران‌سازش به فارسی منتشر شده است. مثلاً کتاب پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند؟ اثر آلن دوباتن. تازه‌ترین این کتاب‌ها کتاب مقدمۀ کیمبریج بر مارسل پروست است.

نویسنده‌هایی که خواندن این کتاب را پیشنهاد کرده‌اند:

مایکل شیبن، ها جین، کلیر مسعود، هنری میلر، اسکات فیتزجرالد، گری اشتینگات، آنتونیا سوزان بیات

ضد سنت بوو

ضد سنت بوو

نویسنده: مارسل پروست ناشر: مروارید قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 23,000 تومان

میم

لام

ضد سنت بوو

مارسل پروست ,
23,000 تومان

سفر به دور اتاقم

اگزوبه دومستر ,
12,000 تومان

در باب مشاهده و ادراک 

آلن دو باتن ,
8,000 تومان

پروست چگونه می تواند زندگی شما را دگرگون کند

آلن دو باتن ,
22,500 تومان

تسلی بخشی های فلسفه

آلن دو باتن ,
32,000 تومان