شنا‌ در کف آشپرخانه

داستان‌های میراندا جولای در کتاب «هیچ‌کس مثل تو مال اینجا نیست»

چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷

در دهکدۀ کوچکی، که حوالی آن نه آب پیدا می‌شود و نه استخر، دو پیرزن و یک پیرمرد هشتادساله تصمیم می‌گیرند که شنا بیاموزند، آن هم در کف آشپزخانۀ یک آپارتمان. هفته‌ای دو ساعت در خانۀ معلم شنایشان جمع می‌شوند و در کف خانه، پروانه و کرال سینه تمرین می‌کنند. معلم شنا سه تشت را پر آب گرم می‌کند و کمی هم به آن نمک می‌زند؛ به نظرش رفتن آب‌ نمک داخل بینی حس خوبی دارد. در این تشت تمرین تنفس می‌کردند. برای باقی دستورات شنا هم روی کف زمین دست و پا می‌زنند و اگر احیاناً حرکتی یادشان برود، مربی شنا سوت می‌زند و می‌گوید در حال غرق‌شدن هستند، آنها هم از ترس غرق‌شدن در کف آپارتمان تندتر و تندتر دست و پا می‌زنند.

داستان این تیم شنا به اندازۀ نام کتاب هیچ‌کس مثل تو مال اینجا نیست عجیب به نظر می‌رسد. این شخصیت‌های عجیب‌و‌غریب تنها می‌توانند از ذهن خیال‌پرداز میراندا جولای بیرون بزنند، نویسنده‌ای که در کارنامۀ هنری خود، تقریباً به هر کار هنری دست زده است، از نویسندگی گرفته تا هنرپیشگی، کارگردانی و نوازندگی. به نظر می‌رسد که در تمام آفریده‌های هنری‌اش هم همین موجودات بسیار عجیب و بسیار معمولی‌ حضور دارند. جولای می‌تواند معمولی‌ترین چیزها را به عجیب‌ترین شکل ممکن روایت کند. کافی است در این لینک، ببینید که چاپ جدید کتابش را چگونه تبلیغ کرده است، بله با نوشتن روی فضای سفید خالی اجاق گاز خانه‌اش.

دنیای ذهنی جولای پر از جزئیات شگفت‌آور است. او در داستان‌هایش تکه‌هایی از دنیا را به شکل خودش می‌بیند، انگار برای جهان هم قوانین خودش را دارد. برای مثال در جایی از کتاب می‌نویسد که آغاز یک زندگی جدید، با مصری کوتاه‌کردن موی سر آغاز می‌شود؛ در داستان دیگری دلیل دوست نبودن با زن همسایه را بلند‌ی قامت او می‌داند؛ در جای دیگری هم می‌گوید به همۀ زبان‌های دنیا گریه کرده است، چراکه اشک‌ها در همه جای دنیا یک شکل هستند.

هیچ كس مثل تو مال این جا نیست

هیچ كس مثل تو مال این جا نیست

نویسنده: میراندا جولای ناشر: چشمه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شومیز قیمت: 16,000 تومان

میم

لام

با هم همین و بس

آنا گاوالدا ,
45,000 تومان

گتسبی بزرگ

اسکات فیتز جرالد ,
19,000 تومان

سفر به دور اتاقم

اگزوبه دومستر ,
12,000 تومان

شبی عالی برای سفر به چین

دیوید گیلمور ,
12,000 تومان

چادر کردیم رفت تماشا

زهره ترابی ,
28,000 تومان